Our Governing Body

Name

Type

Position 17/18

Committee - 17/18

Current Governing Body

Kevin Morgan

HEAD

   

Dave Smith

COP

   

John McBride

COP

Chair

 

Julie Jones

COP

   

Bev Smith

COP

  CH (Curriculum)

Janis Dean

LA

Vice Chair CH (Finance)

Robin Grover

COP

   
Fiona Burgess

COP

   
Vacancy

COP

   
Vacancy

COP

   
Lisa Vaccarella

STA

   
Vacancy

PAR

   
       

Document Downloads

Declaration of business interests for Governing body

Governor attendance record for last academic year

Summary of school Governors membership for 2016/17

 

Left but Served in last 12 months

Emmanuel Gill

STA

   

Ian Jones

COP

   

Debbie Southall

COP

   

Pat Evans

LA

   

Gaynor Garner

COP

   

Louise Kay

COP

   

Ann Hawes

PAR

   

Andy Knight

COP

   
Zelaenia Hinkson

PAR

   
Mike Wilkes

COP    
Jayne Whitehouse

COP    
Tracey Lecointe & Dave Smith (Acting)

HEAD    

Key:

LA - Local Authority appointed

PAR - Parent Governor

STA - Staff Governor

FOU - Foundation Governor appointed by the Diocese or Foundation Trust

COP - Co-opted Governor appointed by the Governing Board

Meeting Dates 2017/18

 

Autumn Term

Spring Term

Summer Term

Full Governing Body

Tues 26th Sept 2017, 4.30pm

Tues 27th March 2018, 4.30pm

Tues 15th May 2018, 4.30pm

 

Tues 28th Nov 2017, 4.30pm

  Tues 3rd July 2018, 4.30pm

Finance, Staffing and Property

Tues 21st Nov 2017, 4.30pm

Tues 30th January 2018, 4.30pm

Tues 8th May 2018, 4.30pm

Curriculum and Standards

Tues 17th Oct 2017, 4.30pm

Tues 6th Feb 2018, 4.30pm

Tues 19th June 2018, 4.30pm